مراقبت و سلامتی

زردی نوزاد و درمان خانگی آن

زردی نوزاد و درمان خانگی

زردی نوزاد و درمان خانگی آن

زردی نوزاد و درمان خانگی آن علایم متداولی دارد و می شود گفت تنها یک نشانه عمده دارد و آن زرد شدن سفیدی چشم، بدن و مخاط‌ها است و باید نسبت به آن اندکی حساس بود. گاهی والدین و حتی پزشکان و پرستاران نیز در برآورد زردی دچار اشکال می‌شوند. مسلماً رهنمونی‌هایی موجود‌ می‌باشد به طورمثال یا تنها سر و شکل مبتلا به زردی باشد و سینه و شکم و اندام‌ها زرد نباشد یعنی رقم زردی بالا نیست ولی هرچه زردی پایین‌تر بیاید حاکی از آن است که میزان زردی در حال افزایش است و هرچه به پاها برسد یعنی عدد زردی بالاتر و نگران‌کننده‌تر است.

 

تشخیص زردی!!

در فراوانی از موارد برآورد چشمی بس نبوده و پزشکان با دادن آزمایش خون اندازه زردی و گونه زردی را تعیین می‌کنند. زردی به ۲ گونه توزیع می‌شود: زردی مستقیماً و غیرمستقیم. آنچه اغلب در نوزادان اتفاق می‌افتد زردی غیرمستقیم است که می‌تواند به بافت مغزی آسیب بزند. زردی مستقیماً آن میزان مشکل‌ساز نیست مگر اینکه نوزاد مبتلا به عفونت یا ناراحتی کبدی باشد البته دایماً زردی تنها علامت نیست.

یا در کنار زردی علایم دیگری مانند بی‌حالی یا شیر خوب نخوردن یا بالا و پایین بودن درجه حرارت بدن وجود داشت گمان سلامت بالاتر است و رجوع به پزشک باید با سرعت بیشتری شکل بگیرد زردی تقریباً در تمامی نوزادان به درجات متفاوتی می شود . گفتنی است که نوع زردی نوزادان با بالغین گوناگون است

بنابراین علل ایجاد آن، روال درمان و عوارض زردی نیز در نوزادان گوناگون از بالغین است. گردآوری بیلی روبین در جنین داخل رحمی نیز وجود دارد ولی این مواد از طریق جفت به خون مادر شده و از طریق مادر رفع می شود.

 

دلایل زردی نوزاد و درمان بیماری!!

بنابراین نوزادی که بدنیا می آید بجز در موارد ویژه در ۲۴ هنگام نخست زندگی زردی ندارد از روز دوم تولد به بعد نوزاد بتدریج زرد می شود لغایت اینکه در نوزادان رسیده و سنگینی تولد بالای ۲۵۰۰ درروز ۵-۳ تولدودرنوزادان نارس و وزن کم‌تر از ۲۵۰۰ در روز ۷-۵ تولد به حداکثر اندازه خود روانه میشود و سپس از آن بتدریج زردی نوزاد افت می یابد.

زردی در نوزادان نارس دیرتر ولی شدیدتر از نوزادان رسیده بالا می رود و عوارض ناشی از آن در نوزادان نارس بیشتر از نوزادان رسیده است بنابراین زردی نوزادان خام دقت بیشتری لازم دارد. یا نوزادی در روز اول تولد زرد شود یا در روزهای بعد عدد زردی (بیلی روبین ) بیشتر از ۱۵-۱۳ در نوزادان رسیده و بیشتر از ۱۰ در نوزادان نارس برسد و یا در تیره فرزند دیگری قبلاً به جهت زردی زمینه ای شده باشد

این نوزاد نیاز به بررسی بیشتر و رجوع به پزشک و احیاناً زمینه ای دارد طبق معمولً زردی در نوزادان رسیده پیش از ۱۰ روز و در نوزادان نارس پیش از۲۱روز از بین می رود. پایدار بودن زردی بعد از هفته۳-۲ زندگی، بایستی نوزاد به وسیله پزشک بازبینی شود.

 

عامل های زردی در نوزادان چیست؟؟؟

بیلی روبین که عامل زردی نوزاد است در حد ناچیز نه تنها زیان آور نیست ولی لغایت حدودی سودبخش نیز می باشد.ولی یا از حد بگذرد بخصوص در زردی هنگفت بیلی روبین وارد سیستم عصبی شامل مغز شده و عوارض جبران ناپذیری شامل اختلالات بینایی، شنوایی، حرکتی و دندانی ایجاد می نماید. بنابراین تمام نوزادان می بایست روز سوم لغایت پنجم تولد به وسیله پزشک از نظر زردی و مشکلات دیگر بازبینی شوند تا بالا بودن غیر ارگانیک زردی بابت پیشگیری از عوارض یادمان شده معالجه هرقدر سریعتر آغاز شود.

اغلب کدام نوزادان زردی میگیرند؟؟

دلایل عمده ای موجود‌ می‌باشد که چرا نوزادان دچار زردی می شوند ولی سپس از تحقیقات انجام شده متخصصان متوجه منوال همگانی در نوزادانی که دچار زردی می شوند شدند و آن را به عنوان یکی از دلایل برای نوزاد های تازه متولد شده دانسته اند که در بقیه به این موارد اشاره می شود:

یا مادر طبقه خون O داشته باشد ولی نوزاد طبقه خون A یا B داشته باشد.

یا مادر Rh منفی و نوزاد Rh مثبت داشته باشد. بخصوص یا مادر آمپول درگام حین حاملگی و بعد از زایمان دریافت نکرده باشد و علی الخصوص در زایمان های دوم به بعد.

 

تاریخچه زردی در فرزندان پیشیین

نیستی دریافت کافی شیر مادر در روزهای اول زندگی

نوزادان خام (سن حاملگی کم‌تر از ۳۷ هفته)

نوزادان با سنگینی تولد کم‌تر از ۲۵۰۰

نوزادان متولد شده از مادران مبتلا به دیابت

نوزاد مبتلا به فاوویسم

 

درمان زردی نوزادان

یا چه زردی یکی از شایعترین بیماریهای دوران نوزادی بوده و گاه خراج زیاد بدی بر جای می گذارد در اصل حال معالجه نسبتاً ساده و موثر دارد. زردی را می توان به وسیله لامپهای اختصاصی با طیف نوری ویژه وبا اوج واضح از نوزاد و در زمان هنگام شایسته درمان کرد لامپهای مهتابی معمولی که در منزل بهره گیری می شود برای این وظیفه شایسته نیستند و گاه خطراتی را بدنبال دارند.

هنگامی که نوزاد پایین لامپ اختصاصی زردی گذاشته می شود می بایست لخت بوده و تنها چشمها و قسمت تناسلی پوشیده باشد(چشم بند وپوشک داشته باشد) می بایست توجه کرد که چشم بند روی بینی نوزاد را نپوشاند و مسئله تنفسی برای او ایجاد نکند بعد نوزاد لغایت لامپ ۴۰-۲۰ سانتی مترباشدو می بایست در مدتی که زیرلامپ قرار دارد بسته به احتیاج نوزاد که حدوداً هر۳-۲ هنگام می باشدمادر، نوزاد را از پایین لامپ خارج کرده و به او شیر بدهد و مجدداً با بستن چشمها او را به پایین لامپ برگرداند بسته به شدید زردی اندازه بیلی روبین نوزاد به وسیله امتحان خون هر ۴-۱۲ساعت باید چک شود.

طبق معمولً وقتی عدد بیلی روبین به اندک‌تر از ۱۲ برسد درمانی(فوتوتراپی) قطع می شود گاهی بیلی روبین به حدی بالاست که برای نوزاد بی نهایت بحرانی بوده و می بایست سریعاً پایین آورده شودکه می تواند جهت بالا بودن زردی تاخیروالدین در مراجعه به پزشک و یا بیماری نوزاد باشد

در این موارد می بایست خون نوزاد سریعاً تعویض شود تعویض خون نسبت به درمانی عوارض بی نهایت بیشتری دارد بنابراین می بایست والدین با رجوع به موقع به پزشک و انجام توصیه های او از رسیدن به مرتبه ی معاوضه خون پیشگیری کنند ولی در صورتی که پزشک تعویض خون را خوبی بداندمطمئن باشید عوارض زردی بالا بی نهایت بیشتر از عوارض تعویض خون می باشد

 

 

زردی نوزاد و درمان خانگی آن!!!

چنانچه عدد زردی زیاد بالا نباشد و نوزاد چند روزه تندرست باشد والدین می‌توانند درمان را در خانه پایین دستگاه فوتوتراپی اجرا نمایند. تاکید می‌کنم آلت فوتوتراپی، خیر هر لامپی. آلت فوتوتراپی لامپ اختصاصی و خصوصیت‌های مخصوصی دارد که باید آن را از محل‌های بااعتبار و مطمئن فراهم کرد. این دستگاه ‌ها باید استاندارد بوده و لامپ‌های آن به موقع معاوضه شود.

عملکرد بیش از ۲ هزار هنگام این لامپ‌ها در افت زردی اثر نخواهد داشت. دقت به بعد این لامپ‌ها از بدن نوزاد و اینکه لامپ مراقب داشته باشد الزامی است لغایت در صورتی که شکسته شد، پوست نوزاد را دچار سوختگی یا دیگر عوارض نکند. در این شرایط به توصیه پزشک امتحان خون نوزاد در فواصل جوراجور تکرار می‌شود لغایت میزان زردی تعیین شود.

چنانچه حال نوزاد شایسته نباشد یا شماره زردی بالا باشد بهتر است درمان در بیمارستان انجام پذیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *